fbpx
Marko Županić
tko je maknuo moj sir recenzija knjige marko zupanic blog recenzija sir uspjeh knjiga
Knjige koje čitam

Tko je maknuo moj sir – Spencer Johnson (Recenzija knjige)

Svijet oko nas neprestano se mijenja. Htjeli mi to ili ne – i mi se moramo mijenjati. Kako ti reagiraš na promjene oko sebe? Da li se uspješno prilagođavaš promjenama ili više voliš ostajati na staroj poziciji? Shvaćaš li kako je promjena jedini ispravan put do uspjeha u ovom užurbanom i modernom svijetu?

Svi ljudi koji teže bilo kakvom uspjehu u životu prije ili kasnije će shvatiti kako je jedini put do uspjeha – prilagoditi se promjenama. Danas se te promjene odvijaju mnogo brže nego ikada prije i zbog toga je mnogima taj tempo promjena izrazito teško pratiti. No, tko ne prati, na kraju će biti gubitnik.

 

Sve oko nas neprestano se mijenja

Kada malo pogledaš oko sebe, lako je zaključiti kako se svijet oko nas mijenja iz dana u dan, iz sata u sat, iz minute u minutu. Ništa, baš ništa nije stalno. I ono na što čovjek nema veliki utjecaj u stalnoj je mijeni. Primjerice, sunce svakog dana ujutro izađe i navečer zađe, vrijeme je svaki dan drugačije, izmjenjuju se godišnja doba, voda mijenja pejzaž, itd.

Moraš priznati kako je priroda sama po sebi fascinantna, no još su fascinantnije stvari koje postiže čovjek. Razmisli, koliki smo napredak na području tehnologije postigli samo u zadnjih 10 godina. Prije deset i više godina još nisu postajali pametni telefoni, internet je bio privilegija, ulicama nisu vozili pametni automobili, roboti nisu radili u tvornicama, novine su bile popularnije od online portala.

Danas su društvene mreže jedan od pokretača gospodarstva u cijelome svijetu. Internet pokriva gotovo svaki kutak zemlje i bez njega ne možemo zamisliti moderan privatni i poslovni život. Pametni telefoni neizostavan su dio života svake osobe. Roboti preuzimaju dominaciju u tvornicama na ponavljajućim poslovima. Novine će za koju godinu potpuno izumrijeti, dok online portali imaju sve više čitatelja. U samo deset godina, naš pogled na život i ljude oko sebe gotovo se u potpunosti izmijenio.

Ako se pokušavaš držati starih načela, pokoriti će te. Nadvladat će te oni koji se bolje, brže i efikasnije prilagode novom načinu života. Formula je jednostavna – ili se prilagodi ili ćeš biti u velikim problemima.

 

Tko je maknuo moj sir?

Ovih dana u rukama mi se našla vrlo zanimljiva knjiga, još zanimljivijeg naziva ‘Tko je maknuo moj sir’. Radi se o knjizi staroj 20ak godina, koja progovara o problemu ljudi koji se teško prilagođavaju promjenama.

Iako se radi o vrlo kratkoj knjizi, koja je napisana skoro pa u stilu neke basne, mnogi uspješni ljudi pričaju kako je upravo ova knjiga bila pokretač njihova uspjeha. Među tim uspješnim ljudima je i poznati investitor Daymond John, koji sudjeluje u poznatom investitorskom serijalu Shark Tank’s. On je u više navrata spomenuo kako je knjiga Tko je maknuo moj sir bila jedna od prekretnica njegova života.

Ako i ne voliš čitanje, preporučam ti da svakako pročitaš ovu knjigu jer nema puno stranica i radnja je vrlo zanimljiva. Vjerujem kako ti knjiga može pomoći u boljem pogledu na svijet i ostvarivanju novih uspjeha u životu.

Knjiga je podijeljena u tri dijela: Okupljanje, Pripovijetka i Rasprava. Osobno smatram kako je jedini važan dio ovaj središnji, Pripovijetka, jer bez ostala dva dijela knjiga bi i dalje kvalitetno prenijela svoju poruku.

 

Okupljanje

Knjiga započinje pričom o tome kako su se na jednom mjestu okupili bivši učenici jednog razreda. Vođeni razgovorom ubrzo su shvatili koliko su se njihovi životi promijenili i kako su danas u potpunosti druge osobe, nego što su bili prije.

Jedan od bivših školaraca potaknut raspravom o promjenama u životu, odluči ispričati priču Tko je maknuo moj sir. Napominje kako je ta priča mnogim ljudima promijenila život i kako bi je vrijedilo poslušati.

 

Pripovijetka

Glavni akteri pripovijetke su četiri lika koji se razlikuju po svojim osobinama i pogledu na svijet. Njuško i Trčko su dva miša koji u ostvarivanju svojih životnih ciljeva potpunu kontrolu daju svojim nagonima. Preferiraju metodu pokušaja i pogreške, odnosno njuškaju i trče uokolo tako dugo dok ne pronađu ono što traže. S druge strane imamo dva čovječuljka Hm i Ha (malena poput miševa) koji se u ostvarivanju svojih ciljeva koriste mozganjem.

Svi likovi kreću u potragu za svojim Sirom (životnim ciljem). Nakon što pronađu svoj cilj, Njuško i Trčko nastavljaju dalje tražiti, dok se Hm i Ha zadovolje postignutim ciljem i postaju sve tromiji i ljeniji. No, s vremenom Sir nestane, zalihe se potroše i potrebno je nekako reagirati.

Umjesto da krenu u potragu za novim Sirom (kao što su to napravili Njuško i Trčko) Hm i Ha odlučuju ostati u zoni komfora koju su s vremenom stvorili i okrivljuju druge oko sebe za nepravdu koja im se desila.

Iako se Ha boji novih avantura, s vremenom se ipak odlučuje krenuti u potragu za novim Sirom. Putem shvaća kako je u zoni komfora izgubio sve instinkte i kako mu novi smjer u kojem ide može pružiti mnoštvo novih prilika. No, kako se priča raspliće morati ćeš potražiti u knjizi.

 

Rasprava

Posljednji dio knjige vraća se akterima s početka knjige – bivšim kolegama iz škole. Oni počinju razglabati o Siru i kako je on bitan dio svačijeg života. Shvaćaju kako su se svi jako promijenili i kako ne postoji osoba koja danas živi na istim principima kao u trenucima kada su se zadnji puta vidjeli.

Zaključuju kako je važno imati viziju života i ciljeva, koja te onda korak po korak vodi do toliko željenog uspjeha. No, važno je prilikom definiranja ciljeva misliti i na druge, kako bi i oni bili obuhvaćeni tvojim uspjehom. Za kraj, shvaćaju kako promjene nisu strašne i kako se uglavnom previše bojimo izlaska iz zone komfora.

 

Nekoliko sjajnih savjeta iz knjige

Knjiga obiluje sjajnim porukama, koje su čitatelju prenesene na jednostavan i priprost način. Izdvojio sam nekoliko savjeta iz knjige, koje smatram iznimno korisnima:

Ponavljanje istih stvari neće te dovesti do drugačijih rezultata. Ako želiš ostvariti drugačije rezultate u životu, moraš početi mijenjati svoju rutinu. Ništa se neće promijeniti, ako se ti ne počneš mijenjati. Svaka promjena započinje samostalno od pojedinca.

Moraš shvatiti da problem postoji i na vrijeme reagirati na njega. Dinamičan život donosi nam nove probleme iz dana u dan. Većina ljudi ne želi nove probleme u životu i zbog toga ignoriraju probleme te ih zataškavaju. No, ako probleme ne želiš osvijestiti i ako ih ne počneš rješavati, oni će s vremenom samo narasti.

Vizualiziranjem svojih ciljeva, prije ćeš stići do njih. Ako želiš postići neki cilj, moraš u glavi definirati kako će situacija izgledati kada zbilja postigneš taj cilj. Naime, vizualizacija ciljeva oslobađa dodatnu motivaciju, koja nas zatim tjera da brže i kvalitetnije dolazimo do ostvarenja zacrtanih planova.

Bolje je vrijeme trošiti na pokušaje, nego na tugovanje i žaljenje. Neprestano prigovaranje i jadikovanje na situaciju oko sebe, neće puno doprinijeti tvojem životu. Svaki pokušaj popravljanja života je bolji od stajanja na mjestu. Pokreni se i pokrenuti ćeš promjene.

 

Tko je Spencer Johnson?

Spencer Johnson po struci je psiholog, a iza sebe ima mnoštvo uspješnih knjiga. Njegove su knjige iznimno popularne u poslovnom svijetu jer na jednostavan način otkrivaju super savjete. Svojim je knjigama Johnson mnogim ljudima pomogao u ostvarivanju ciljeva, rješavanju stresa i realiziranju zdravijeg načina života.

Knjiga Tko je maknuo moj sir je među njegovim popularnijim djelima i dan danas je na mnogim top listama literature za uspješniji život. Uz tu knjigu, Johnson je napisao i mnoštvo drugih kratkih priručnika za menadžere, a među popularnijima je knjiga Menadžer za minutu. Mnoštvo dijela, mnoštvo uspjeha, a sve preneseno na jedan jednostavan i zabavan način.

 

Zaključak

Knjiga Tko je maknuo moj sir je vrlo kratka, ali sadrži mnoštvo sjajnih poruka koje možeš iskoristiti kako u privatnom, tako i u poslovnom životu. S obzirom da je preporučuju mnogi uspješni poduzetnici, vjerujem kako zbilja može mnogima pomoći u osnaživanju vizije života. Bilo kako bilo, nabavi knjigu i pronađi put do svojeg Sira.

Related posts

Pinterest Marketing Made (Stupidly) Easy – Michael Clarke (RECENZIJA KNJIGE)

Marko Županić

Kako upravljati novcem – Inga Lalić (Recenzija knjige)

Marko Županić

7 tajni uspjeha – Kenan Crnkić (Recenzija Knjige)

Marko Županić

7 komentara

Jaca1982 14. svibnja 2018. at 20:54

Super knjiga. Pročitala sam je prije nekoliko godina i sada si me podsjetio na to. Meni je bilo super kako je autor prenio radnju putem miševa i malih čovječuljaka. Jako je važna poanta priče i mislim da su je svi čitatelji shvatili.

Odgovor
Marko Županić 15. svibnja 2018. at 21:02

Da, meni se isto sviđa ovaj način komunikacije s čitateljem, odnosno prenošenje radnje putem izmišljenih likova. Poanta priče je super i svakako preporučam svima da pročitaju ovu kratku priču.

Odgovor

Napiši komentar