Marko Županić

MANJE KORISTITI DRUŠTVENE MREŽE

Kako pametno i efikasno koristiti društvene mreže?

Zanima te kako pametnije koristiti društvene mreže? Želiš smanjiti broj sati i minuta provedenih na društvenim mrežama? Tražiš način kako uživati u životu bez korištenja društvenih mreža? Želiš se riješiti grozne navike stalnog provjeravanja obavijesti koje stižu s društvenih mreža?

Ja imam iste probleme. Želim smanjiti broj sati i minuta koje uzaludno provedem na društvenim mrežama i uložiti to vrijeme u nešto korisno. Da bi to ostvario – pokrenuo sam projekt Manje koristiti društvene mreže.

Pogledaj nastavak članka i saznaj kako se riješiti ‘ovisnosti’ o društvenim mrežama.

Koliko vremena gubimo na društvenim mrežama?

Osnovna ideja društvenih mreža je druženje korisnika. Ipak, s vremenom smo to shvatili previše ozbiljno pa smo veliki dio svojih stvarnih druženja preselili na online kanale. Iz godine u godinu postajemo sve ovisniji o društvenim mrežama, što je podatak koji bi svakog od nas trebao zabrinuti.

Podaci pokazuju kako prosječna osoba dnevno na društvenim mrežama provede više od 2 sata, odnosno više od 120 minuta. To znači, da na pregledavanje društvenih mreža izgubimo više od 5 i pol godina svojeg života. Pet i pol godina! Znaš li što se sve može kvalitetno napraviti u tih 5 godina?!

0 minuta
svakog dana potrošeno na Facebook
0 minute
svakog dana potrošene na Instagram
0 minuta
svakog dana izgubljeno na društvene mreže
0 godina
života izgubljeno na društvene mreže
0
2018/12/04 14:35:13
ghgfkhgfk
sdgadg
hgfkhg kgfkhgf khgf hg hgfkhgfkhgfk gfhg
sdgf sdfgsdfg sdfg sdfgsdfgs sdfgsdfg sdfg sd
 • Development90
 • Design80
 • Marketing70
Development 90%
Design 80%
Marketing 70%
 • One
 • Two
 • kile

Toggle title

Toggle content goes here, click edit button to change this text.

Mnogi smatraju kako jako malo koriste društvene mreže pa se onda nemilice iznenade kad čuju da su potrošili 5 godina svojeg života na pregledavanje avantura koje su proživjeli njihovi frendovi ili poznate ličnosti. Problem je u tome što su društvene mreže osmislile jako kvalitetan način kako da se zadržite što više vremena na njima. Naime, uvele su sustav notifikacija, koji javlja svaki put kada se desi neka promjena koja se tiče direktno nekog korisnika.

Može se reći kako čak ni nije problem toliko u samim društvenim mrežama, koliko u sustavu notifikacija (obavijesti). Naime, konstantno alarmiranje telefona tjera korisnika na kontroliranje društvenih mreža i na taj način znatno smanjuje koncentraciju korisnika, kao i njegovu učinkovitost. Bilo kako bilo, nije li šteta nepotrebno baciti čak 5 godina svojeg života?!

Manje koristiti društvene mreže

PROJEKT – 1000 dana do uspjeha

U današnjem modernom svijetu sasvim je normalno svakodnevno koristiti društvene mreže. No, veliki je broj korisnika koji su u tome otišli predaleko i koji su s vremenom postali ovisni o Facebooku, Twitteru, Instagramu, Snapchatu, itd. Ako se želiš riješiti ovisnosti o društvenim mrežama i ako želiš manje vremena trošiti na pregledavanje virtualnih zidova i vremenskih traka, onda je projekt Manje koristiti društvene mreže upravo za tebe.

Koje društvene mreže uzimaju najviše vremena?

Najpopularnije društvene mreže na svijetu trenutno su: Facebook, Instagram, Snapchat, Twitter, YouTube, LinkedIn, Pinterest, itd. Iako ima još puno drugih mreža, ove se najviše koriste i samim time korisnicima kradu najviše vremena.

Prvi na popisu najvećih društvenih mreža na kojima korisnici provode najviše vremena jest YouTube. Ovaj popularni servis za gledanje video materijala zbog svojeg je formata prikaza sadržaja, mreža na kojoj korisnici provode u prosjeku više od 40 minuta dnevno. Kada to agregiramo na životni vijek korisnika, dobijemo informaciju da prosječni korisnik YouTube-a izgubi gotovo dvije godine života samo na gledanje videa na ovoj mreži.

Facebook je drugi na listi, a korisnici tamo provode oko 35 minuta dnevno (1 godinu i 10 mjeseci tokom života). Zatim slijede Snapchat i Instagram, gdje korisnici u prosjeku provode 25, odnosno 15 minuta dnevno. Od najpopularnijih društvenih mreža korisnici najmanje vremena posvećuju Twitteru, gdje dnevno potroše samo 1 minutu.

Bez obzira na sve, društvene mreže oduzimaju nam jako puno životnog vijeka. Moraš razmisliti da li želiš potrošiti dvije godine na YouTube, godinu i pol na Facebook ili imaš ideju kako bolje iskoristiti svoj život? Ako misliš da možeš bolje i pametnije nastavi pratiti ovaj projekt.

Kako društvene mreže utječu na život pojedinca?

Društvene mreže, baš kao i svaka druga stvar u životu, imaju svoje pozitivne i negativne strane. I dok nas s jedne strane povezuju s ljudima i daju nam mogućnost udaljenog komuniciranja, s druge strane nas razdvajaju od ljudi i umanjuju stvarnu fizičku komunikaciju. Također, pomažu nam u lakšoj razmjeni informacija, ali nam stalnim remećenjem koncentracije otežavaju stvaranje novih kvalitetnih informacija.

Rođen sam daleko prije nego što su društvene mreže zavladale svijetom. Poznavao sam život bez društvenih mreža i moram priznati kako mi se takav način života više sviđao. Ljudi su istinski uživali u putovanjima, druženjima s obitelji, odlascima u restorane i na koncerte. Danas na takvim mjestima, većina ljudi vadi svoje telefone i nekome šalje poruke ili mahnito fotografira.

Društvene mreže znatno utječu na nove generacije klinaca koji se ne mogu odvojiti od pametnih telefona i tableta. Mnogi se s pravom pitaju kako će se ti klinci snalaziti u životu kada odrastu i hoće li imati kvalitetne temelje za život? Mislim da nakon početnog ludila za društvenim mrežama ima sve više ljudi koji su spremni napustiti društvene mreže, odnosno skratiti vrijeme koje provode tamo. Ljudi postaju svjesni kako je život u virtualnom svijetu prekrasna bajkovita priča, a život u stvarnosti nešto sasvim drugo.

Zašto je važno manje koristiti društvene mreže?

Odlučio sam pokrenuti projekt Manje koristiti društvene mreže jer smatram da može donijeti nekoliko prednosti u moj privatni i poslovni život. Vjerujem kako će manje vremena provedenog na društvenim mrežama uzrokovati veću kreativnost, efikasnost, koncentriranost, ali i višak slobodnog vremena koje se može iskoristiti na razne druge super načine.

Očekivane prednosti ovog projekta:

 • povećati koncentraciju i zadržati pažnju na onome što se trenutno radi
 • povećati efikasnost bilo kojeg segmenta rada
 • osloboditi više vremena za stvaranje kreativnih ideja
 • omogućiti trošenje više vremena na zdravlje i rekreaciju

Trenutno koristim aktivno 3 društvene mreže: Facebook, Instagram i LinkedIn. Zanimljivo, većinu njih koristim u poslovne svrhe, odnosno da bi dogovorio posao s klijentima. Ipak, uhvatim se ponekad da bespotrebno pregledavam objave na društvenim mrežama, što zna potrajati i po nekoliko minuta. Taj dio želim eliminirati i želim da društvene mreže budu isključivo u korisnoj funkciji (ili nešto dogovaram ili uopće nisam tamo).

Uvjeren sam kako ću takvim pristupom osloboditi više od pola vremena provedenog na društvenim mrežama. Dakle, smanjiti ću konzumaciju društvenim mreža za pola, što će mi osloboditi dio vremena u danu za razne druge aktivnosti.

Kako smanjiti vrijeme provedeno na društvenim mrežama?

Nikada nisam pratio koliko točno vremena dnevno provedem na društvenim mrežama, ali vjerujem kako se krećem negdje oko prosjeka. Facebook koristim za dogovaranje suradnji i praćenje aktivnosti prijatelja, Instagram za izgradnju osobnog brenda, a LinkedIn za promoviranje svojih poslovnih aktivnosti. Dnevno na korištenje društvenih mreža vrlo vjerojatno izgubim više od 2 sata. Ipak, jedan od ta dva sata na mrežama iskorišten je efektivno i pametno.

Ako želim manje koristiti društvene mreže, moram se pridržavati sljedećih pravila:

 • koristiti društvene mreže maksimalno 3 puta dnevno
 • koristiti ih samo u slučaju da imam novih obavijesti ili poruka (u suprotnom odmah izaći van)
 • isključiti obavijesti na pametnom telefonu i ne reagirati na njih
 • ne pregledavati tuđe objave više od 2 minute

Smatram da ću se pridržavanjem ovih pravila naučiti pametno i svrsishodno koristiti društvene mreže. Ne bih želio unaprijed iznositi neka pravila i prijedloge kako smanjiti korištenje društvenih mreža. Zbog toga ću pričekati da započnem prakticirati ovaj projekt i tek kada ću imati neke konkretne zaključke ću napisati kako se riješiti ‘ovisnosti’ o društvenim mrežama.