fbpx
Marko Županić

9 koraka i odgovora na pitanje kako samostalno izdati knjigu

Želiš napisati vlastitu knjigu? Zanima te koji su sve koraci nužni prilikom pisanja i izdavanja knjige? Kako novi autori mogu plasirati knjigu na tržište? Zašto je samostalno izdavanje sveobuhvatan proces i kako samostalno izdati knjigu?

Samostalno izdavanje knjige (Self-publishing) je sve popularniji način objavljivanja knjiga na svjetskom tržištu. Posljednjih se nekoliko godina i kod nas sve češće pojavljuju novi autori koji samostalno izdaju knjige.

Takav proces pruža veću fleksibilnost kod pisanja i izdavanja knjige, a ujedno donosi i nešto više novaca kod prodaje knjige. Naime, kada se knjiga izdaje preko izdavačke kuće marže za autre su uglavnom jako malene i iznose svega cca 15% od cijene.

U nastavku ti donosim 9 važnih koraka koje trebaš proći u procesu od pisanja do samostalnog izdavanja knjige. Pojasniti ću ti kako funkcioniraju stvari kada knjigu izdaješ bez izdavačke kuće, tj. kada je sam posao pisanja i izdavanja knjige na autoru. Evo 9 važnih koraka:

 

1) Priprema za pisanje knjige

Pisanje knjige je zahtjevan proces u koji ćeš uložiti minimalno nekoliko tjedana vremena i truda, a uglavnom proces potraje i nekoliko mjeseci. Kada ispred sebe imaš toliko puno posla i toliko puno truda za uložiti – važno je napraviti dobar plan.

Planiranje pisanja knjige jedan je od najvažnijih koraka – od kojeg sve kreće. Savjetujem ti da ne preskačeš ovaj korak jer ćeš kasnije smisleno i jasno – ići prema cilju (završetku knjige).

Plan pisanja knjige može sadržavati razne elemente i ciljeve. No, najvažnije je postaviti jasne granice – kada ćeš, kako i na koji način pisati knjigu.

Odluči u koje ćeš doba dana sjesti za računalo i koliko ćeš minimalno vremena uložiti u pisanje. Ako ćeš preskakati dane i imati periode bez pisanja – tvoja knjiga nikada neće biti gotova.

Plan pisanja knjige može sadržavati i osnovnu razradu radnje knjige. Također, prije samog pisanja bilo bi odlično detaljno osmisliti likove i dati im osobnost. Dakako, u plan možete uvrstiti i razne druge elemente.

2) Pisanje knjige

Pisanje knjige je zahtjevan proces. Ja sam prilikom pisanje svoje prve knjige nekoliko puta odustao – sve do trenutka kada sam odlučno zaključio da moram raditi svakodnevno.

Svakodnevni rad na knjizi je nužan jer u protivnom gubiš motivaciju, ali i dosljednost priče. Primjerice, ako tjedan dana ne sjedneš za računalo pisati knjigu, vjerojatno se nećeš sjetiti što si pisao/la u prethodnom poglavlju.

Proces pisanja knjige iziskuje ogromnu odlučnost i fokusiranost. Inspiracija je nebitna i nemoj je čekati. Jednostavno, sjedni za računalo i kreni pisati – a ideje će se same pojaviti.

Iako je pisanje knjige zahtjevan i naporan proces za pojedinca, činjenica je da je pisanje knjige samo polovica posla kojeg trebaš obaviti – na putu samostalnog izdavanja knjige.

[members_not_logged_in]

Želiš li saznati koji su sljedeći važni koraci nakon pisanja knjige – Prijavi se u Premium sustav. Do kraja članka saznati ćeš koga izabrati za lektoriranje knjige, kako pripremiti dizajn knjige, što su ISBN i CIP zapisi, kakva je cijena printanja knjige, što je samoizdavaštvo, koliko je vremena i novaca i potrebno uložiti u promociju knjige, ali i još puno toga. Prijavi se i pročitaj članak do kraja.

Prijavite se na MarkoZupanic hr Premium sustav

 

 

 

 

 

 

 

 

[/members_not_logged_in]

[members_logged_in]

3) Korekcija svih sadržaja u knjizi

Nakon što završiš s pisanjem prve verzije knjige – na redu je uređivanje knjige. Prvi korak je svakako samostalno čitanje napisanog sadržaja – i korekcija prema potrebi. Neki autori čak nekoliko puta pročitaju svoju knjigu – i rade ispravke u svakom novom čitanju.

Iako nije nužno, preporučuje se uključivanje urednika u ovom koraku. Nakon što ti samostalno prođeš kroz knjigu, vrijeme je da je i urednik pogleda i uredi.

Što se tiče posla urednika – njegov je zadatak da knjigu pročita, presloži određene dijelove, iskristalizira likove i otkloni određene nedostatke koji se eventualno pojavljuju u radnji knjige.

Urednik je važan jer iz iskustva zna koji su nedostaci u tvojoj knjizi i kako je učiniti boljom. Cijena rada urednika varira ovisno o dužini knjige i rokovima – a na tebi je da odabereš što ti odgovara.

4) Lektoriranje knjige

Lektoriranje je proces u kojem se otklanjanju svi pravopisni nedostaci koje knjiga ima. Dakako, nedostataka će biti puno – bez obzira koliko kvalitetno si napisao/la knjigu.

Zanimljivo, statistika kaže kako svaka objavljena knjiga (pa čak i bestselleri) ima na svakoj stranici barem nekoliko grešaka. Dakle, lektoriranje knjige nije savršen proces – i nakon lektoriranja ostati će određeni propusti i greškice.

No, lektor bi trebao pročistiti tekst od većih grešaka – i tako čitatelju dati do znanja da se radi o kvalitetnoj knjizi. Dakako, kvaliteta same knjige u konačnici ovisi o zanimljivosti radnje, važnosti informacija i atraktivnosti likova.

Kod izbora lektora tvoj fokus ne bi trebao biti na cijeni, nego na kvaliteti prethodno odrađenih projekata. Jeftin lektor uglavnom će za sobom ostaviti mnoge greške i nedostatke – pa je uglavnom bolje uložiti malo više novaca u lektoriranje.

Kako pokrenuti web shop i online prodaja - Marko Zupanic blog - testiranje web shopa

5) Dizajniranje knjige

Naslovnica knjige je važan okidač za kupnju knjige. Iako čitatelji knjige uglavnom kupuju zbog preporuke drugih ljudi, istraživanja pokazuju da naslovnica igra važnu ulogu kod prodaje.

Naslovnica je posebice važna kada se knjiga pojavljuje u konkurentnom okruženju. Primjerice, na Amazon web trgovini – prva stvar koja privuče kupce nekoj novoj knjizi je upravo naslovnica.

Što se tiče dizajna naslovnice, ali i unutrašnjosti knjige – poželjeno je odabrati dizajnera s iskustvom. Dizajniranje naslovnice i unutrašnjosti knjige uglavnom se radi u Adobe InDesign i Adobe Photoshop alatima, ali i specijaliziranim alatima za prijelom knjiga.

Ako se odlučiš za izdavanje digitalne verzije knjige – uloga dizajnera je također značajna. Posebice je važno odabrati ispravan format knjige (npr. pdf, ePub, mobi) kako bi se knjiga kasnije mogla objaviti na željenim digitalnim trgovinama.

Troškovi dizajnera iznositi će preko 300 eura – s obzirom na to da posla oko dizajna itekako ima. Ako imaš i određene vizualne elemente unutar same knjige – cijena će biti i veća.

6) Dobivanje ISBN i CIP zapisa

Korak na koji novi autori česti zaboravljaju je dobivanje odgovarajućih zapisa kako bi se knjiga mogla plasirati na tržište. ISBN broj dobiva se u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, dok CIP zapis možeš zatražiti i u knjižnici koja djeluje na tvojem području.

ISBN i CIP možeš zatražiti nakon što imaš završen dizajn knjige. Zanimljivo, ISBN broj i CIP zapis su besplatni i za njihovo dobivanje nemaš dodatnih novčanih troškova.

Ipak, nakon što su ti ISBN i CIP zapis dodijeljeni – u knjižnice moraš poslati određeni broj primjeraka vlastite knjige. Konkretno, knjige se šalju u Nacionalnu sveučilišnu knjižnicu u Zagrebu.

Broj knjiga koje trebaš poslati varira – ovisno o vrsti građe. Najviše iznosi 9 primjeraka za knjige, manje za časopise, a primjerice samo 1 primjerak za digitalnu knjigu. No, o tome se više raspitaj u knjižnici ili telefonskim pozivom knjižnici u Zagrebu.

7) Samostalno izdavanje knjige

Mladi autori bez prethodno objavljenih knjiga teško će dobiti naklonost nakladničkih kuća – pa je bolje rješenje okrenuti se samostalnom izdavanju knjiga (Self-publishing).

Kada sam prije 8 godina samostalno izdao svoju prvu knjigu (ljubavni roman) odlučio sam se za platformu Amazon. Moja je knjiga bila na engleskom jeziku, a Amazon je lider za prodaju knjiga na svjetskoj razini.

Izdavanje knjige preko Amazona je vrlo jednostavno. Potrebno je kreirati vlastiti račun na KDP Amazon platformi. Nakon toga uploada se unaprijed pripremljena knjiga (može i u .docx formatu) i unesu se osnovni podaci o autoru i knjizi.

Potrebno je još odabrati cijenu knjige. Važno je naglasiti da Amazon uzima poprilično veliku proviziju (ovisno o visini cijene) pa u startu gubite cca 50% novaca. No, tih 50% je još uvijek bolje od 15% koliko vam daju nakladničke kuće.

Također, potrebno je pripaziti na sustave oporezivanja. Naime, na prodane knjige morate platiti porez u svojoj državi. U konačnici, zarada će vam vjerojatno iznositi svega oko 30% cijene. Ako knjiga ima i fotografije u sebi – zarada je znatno manja.

opuštanje na drvetu u Omišalj

8) Printanje knjige

Amazon je dakle kompletno rješenje – gdje možete prodavati i digitalne i tiskane knjige. Prednost Amazona je što ne morate brinuti o printanju i količini printanja jer se knjige printaju na zahtjev.

Ako se odlučiš za prodaju knjiga u Hrvatskoj ili regiji – situacija je nešto drugačija. Naime, ovdje ćeš se uglavnom sam/a morati pobrinuti oko printanja – što je dodatan zadatak u procesu izdavanja knjige.

Srećom, sve je više tiskara u Hrvatskoj koje nude mogućnost printanja knjiga na zahtjev. Dakle, nije potrebno isprintati i platiti 300 knjiga unaprijed (kao što je to nekada bio slučaj), već tiskara može printati knjigu tek nakon što je kupac naruči.

Sve to značajno ti smanjuje inicijalne troškove izdavanja knjige. Neke tiskare čak nude mogućnost prodaje knjiga – pa se ne morate baviti toliko procesima prodaje ni izdavanjem ponuda i faktura.

9) Promocija knjige

Došli smo i do posljednjeg koraka – koji je po meni najvažniji korak cijelog procesa. Posebice ako ti je jedan od glavnih ciljeva zarada novaca kroz prodaju knjige.

Prema dostupnim podacima, godišnje se na svjetskoj razini objavi više od 4 milijuna knjiga. Dakle, konkurencija je ogromna – i puno se ulaže u promociju knjiga.

Ako želiš ugrabiti dio tržišta – morati ćeš se okrenuti promociji, odnosno marketingu knjige. Potrebno je osmisliti kanale promocije i prodaje – te se što češće pojavljivati među ciljanim kupcima.

Promoviranje knjige je zahtjevan proces – i biti će potrebno uložiti puno truda, vremena i novaca – kako bi knjiga došla do čitatelja. Bez promocije – prodaje knjige neće biti.

Savjeti kako samostalno izdati knjigu

Iznad u tekstu napisao sam puno korisnih savjeta i koraka kako samostalno izdati knjigu. Proces je to koji zahtjeva motiviranost, fokus i upornost.

Ako slijediš 9 iznad spomenutih koraka – povećavaš svoje šanse da uspješno napišeš i objaviš vlastitu knjigu. Ulaganja su velika, ali je i zadovoljstvo samim sobom veliko.

Kako bih ti olakšao proces pisanja i izdavanja knjige osmislio sam Radionicu Kako napisati knjigu. Radionica se održava online i dobivaš sve potrebne korake i skripte – kako bi ti pisanje knjige bilo jednostavnije, brže i kvalitetnije.

[/members_logged_in]